Hoppa till innehåll

Sverige i vinter OS genom tiderna

Sverige har deltagit och tagit medalj i varje vinter OS sedan Chamonix 1924. De största totalskördarna är 18 medaljer i både Peking 2022 och Milano Cortina 2026.

Svenska längdskidåkare firar tillsammans vid ett olympiskt vintermål.
SpelGuldSilverBronsTotalt
Milano Cortina 202686418
Peking 202285518
PyeongChang 201876114
Sotji 201427615
Vancouver 201052512
Turin 200672514
Salt Lake City 20020257
Nagano 19980213
Lillehammer 19942103
Albertville 19921034
Calgary 19884026
Sarajevo 19844228
Lake Placid 19803014
Innsbruck 19760022
Sapporo 19721124
Grenoble 19683238
Innsbruck 19643317
Squaw Valley 19603227
Cortina 195624410
Oslo 19520044
St Moritz 194843310
Garmisch-Partenkirchen 19362237
Lake Placid 19321203
St Moritz 19282215
Chamonix 19241102

Hur började Sveriges historia i vinter OS?

Sveriges vinter OS-historia började i Chamonix 1924 med 31 deltagare, ett guld och ett silver. Gillis Grafström vann konståkningen och det svenska curlinglaget slutade tvåa.

Curlingmedaljen räknades länge inte som officiell men erkändes 2006 efter att dokument visat att tävlingen i Chamonix hade full olympisk status. Sveriges första vintertabell justerades därmed långt efter att spelen hade avslutats.

Har Sverige tagit medalj i varje vinter OS?

Sverige har tagit minst en medalj i varje vinter OS sedan starten 1924. Även upplagorna utan svenskt guld, som Oslo 1952, Innsbruck 1976, Nagano 1998 och Salt Lake City 2002, gav silver eller brons.

Den obrutna medaljraden bygger på flera idrotter. Längdskidåkning har varit den starkaste basen, men konståkning, skridsko, alpint, ishockey, skidskytte, freestyle och curling har också gett medaljer i olika epoker.

Vilka svenska idrottare har flest vinter OS-medaljer?

Sixten Jernberg och Charlotte Kalla har flest vinter OS-medaljer bland svenska idrottare med nio var. Båda tog sina medaljer i längdskidåkning men i skilda epoker och med olika program.

Jernberg vann fyra guld, tre silver och två brons i Cortina 1956, Squaw Valley 1960 och Innsbruck 1964. Kalla vann tre guld och sex silver i Vancouver 2010, Sotji 2014 och PyeongChang 2018.

En jämförelse behöver skilja total medaljskörd från antal guld. Nio medaljer är rekordet i antal, men medaljvalören visar hur resultaten fördelades mellan segrar och övriga pallplatser.

När gjorde Sverige sina bästa vinter OS?

Sveriges största medaljskörd är 18 medaljer, ett resultat som nåddes både i Peking 2022 och Milano Cortina 2026. Båda gångerna blev fördelningen åtta guld men silver- och bronsantalet skilde sig.

Milano Cortina gav åtta guld, sex silver och fyra brons. Peking gav åtta guld, fem silver och fem brons, medan St Moritz 1948 gav tio medaljer och förstaplats i nationsplaceringen.

Vilken upplaga som kallas ”bäst” beror därför på mått: total medaljskörd, antal guld eller placering bland nationerna. Tabellen gör måtten synliga utan att blanda ihop dem.

Hur har svenska kvinnors vinter OS-resultat förändrats?

Svenska kvinnors vinterresultat har gått från långa medaljfria perioder till att bära huvuddelen av truppens medaljer. Efter Toini Gustafssons framgångar i Grenoble 1968 följde fem raka vinterspel 1972–1988 utan en svensk kvinnlig medalj.

Pernilla Wiberg bröt gulduppehållet i Albertville 1992. Därefter breddades medaljbasen genom profiler och lag inom bland annat alpint, längdskidåkning, skidskytte, curling, freestyle och ishockey.

I Milano Cortina 2026 tog svenska kvinnor 15 av landets 18 medaljer och deltog dessutom i guldet i mixedcurling. Upplagan blev Sveriges starkaste kvinnliga vinter OS hittills.

Hur ska Sveriges medaljtabell jämföras över tid?

Sveriges medaljtabell ska jämföras tillsammans med varje upplagas program och antal startmöjligheter. Fler medaljgrenar, nya damklasser och mixedtävlingar gör att en modern trupp kan tävla om fler medaljer än en trupp under vinterspelens första år.

Även sent ändrad status kan påverka historiken, som curlingsilvret från 1924 visar. För jämförelser mellan epoker är medaljer per sport, aktiva och upplaga därför mer informativt än en enda totalsumma.

Vanliga frågor om Sverige i vinter OS

Har Sverige deltagit i alla vinter OS?

Ja. Sverige har deltagit i samtliga vinterspel sedan 1924.

Har Sverige arrangerat vinter OS?

Nej. Sverige har sökt vinterspelen flera gånger men aldrig stått värd för ett olympiskt vinterspel.

Vilka vinter OS gav Sverige flest medaljer?

Peking 2022 och Milano Cortina 2026 delar rekordet med 18 svenska medaljer var.

Erik Nordin

Erik Nordin

Reporter · OS, friidrott och vintersport

På Mästerskapssidan bevakar Erik Nordin OS, friidrott, skidor och medaljbaserade mästerskap. Arbetet på sajten omfattar programguider, grenöversikter och förklarande mästerskapsartiklar.

Läs mer om Erik Nordin